KAYISI REÇELİ(kirec suyunda)

    

      

    

     Kayısının zamanı geçti nerden çıktı bu kayısı reçeli tarifi demeyin  arşivimde bulunmasını istediğim için gecikmelide olsa yazmaya karar verdim.Geçen sene de aynı şey olmuştu yani hemen yaptığım zaman yazamamıştım.Sonrasında tabiiki unutuldu ve arşive alamadım.Kayısı reçelinin kirece yatırılarak yapılmasıyla ortaya çok güzel bir tat ve görüntü çıkıyor.Yapımında biraz uğraş gerektiyor ama sonucuna değiyor.

Yazlıkta komşum ,güzel kadın Hatice ablamın bahçesinden toplanan kayısılar ve yine onun engin tecrübelerinden yararlanarak yaptığımız bu reçelleri ailece çok seviyoruz..:PKendisine kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum.

Malzemeler:

2 kg kayısı

1 kase kireç

1,5 kg. tozşeker

8 tane karanfil

5 tane limon tuzu

Yapılışı:

1-Öncelikle kireç kaymağını su içerisinde karıştırarak erimesi sağlanır.Buradaki kirece konacak su miktarı kayısılar kabın içerinde iken üzerini kapatacak şekilde olmalıdır.Eritme işlemini yaparken su bulanık bir hal alacaktır.Bu durumun yani suyun bulanıklığının geçmesi durulmasını beklemek gerekir.(Yaklaşık yarım saat kadar)Suyun bulanıklığı geçip, kireci dibe çöküp ,suyu duru bir hal alıp suyun yüzünde kaymak tabakası oluştuktan  sonra yavaşça suyun duru kısmı bir başka kaba alınır.Dip kısmında kirec kalacaktır.

 

2-Bu işlemler yapılırken kayısılarda yıkanır ve (isteğebağlı)kabukları soyulur.İçlerinden çıkan çekirdekleri kurutup(çabuk kırılması için) kırılarak bademleri çıkarılır.Bademlerin üzerine sıcak su döküp biraz bekletilerek kabukları soyulur.

 

3-Kirecin suyu süzüldükten sonra hazırlanan bu suyun içerine kayısılar atılarak  3 saat bekletilir.Bekleyen kayısıları sudan çıkarıp temiz suda yarım saat bekletildikten sonra 5-6 defa musluk altında bol suyla yıkanır ve yıkanan kayısılar suları süzülmesi için temiz bir havlu üzerine alınır.İçlerine soyulan bademler yerleştirilir

 

4-Reçelin kaynatılacağı tencereye şekerini ve suyunu koyup bir taşım kaynatılarak hazırlanan kayısılar ve bademler katılır ve kısık ateşte kayısılar parlak cam gibi olana dek kaynatılır.

 

5-Kaynama işlemi bitip ocak kapatılır ve biraz ılıması beklenir.Ilıyan kayısılar tekrar 15 dk kadar yine kaynatılır.İndirmeye yakın limon tuzu ilave edip 1-2 dk.daha kaynatılıp kapatılır.

 

6-Hazırlanan reçel sıcakken kavanozlara doldurulur ve kapakları sıkıca kapatılarak ters çevrilir ve soğuyunca serin bir yerde muhafaza edilir.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !