ZEYTİNYAĞLI BAKLA

Baharın müjdecisi bakla

Pazarda veya markette baklanın çıktığını  gördüğüm zaman baharın geldiğini düşünrüm.Öylede olmuyormu?Çok besleyici ve aynı zamanda lezzetli olan bir sebze(bana göre tabiiki )Bna göre diyorum çünkü bizim evde piştiği zaman yarım porsiyon eşim yer gerisi bana kalır.Anlayacağınız gibi baklayı seven yalnızca benim.Zeytinyağlı yemeklerin hepsini sevdiğim için mi bilmiyorum.Bu sezonda yine birkaç defa pişirdim.Daha önce yapmamış olanlar denemenizi tavsiye ediyorum.Tek dikkat edilecek noktası kararmadan pişirilmesi.İnşallah birde fava yaptığım zaman tarifini sizlerle paylaşırım.

Malzemeler:

Yarım kg. taze bakla

Yarım demet dereotu

Zeytinyağı,tuz,

1 büyük soğan

1 tatlı kaşığı şeker

Yarım limon suyu

1 yemek kaşığı un

Yapılışı:

1-Yemeğin pişirileceği tencereye zeytinyağı alınır.Soğan küçük küçük doğranır.Kısık ateşte pembeleşinceye kadar kavrulmaya bırakılır.

2-Diğer tarafta baklaların küçük olanların sadece başları ve varsa kılçıkları alınır.Büyük olanlar ise ikiye bölünerek ayıklanır.

3-Kavrulan soğanların üzerine un ilave edilir ve kokusu gidene kadar karıştırılır.Ayıklanan baklalar yıkanıp kavrulan soğanların üzerine ilave edilir.Üzerine tuz,şeker ve limon suyu konur.Üzerini geçecek şekilde sıcak su koyarak tencerenin kapağı kapatılmadan yemeğin kaynaması sağlanır.Daha sonra kısık ateşte kapağı kapatılarak pişirilir.

4-Pişen yemeğin üzerine ılıyınca doğranmış olan dereotu konur.

Not:Baklaya soğan kavrulduktan sonra 4-5 tane yeşil soğanda doğrayıp konabilir.

Kararmaması için hiç karıştırılmaması gerekir.Ayıklayıp hemen pişirilmelidir.Veya limonlu suda bekletilmelidir.

Afiyet olsun

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !